סידני עלי
סידני עלי

סידני עלי

 במערב הרצליה על מצוק מעל הים, יש רצועת כורכר קטנה ומיוחדת. יש מי שקורא לה ‘המעברה’ המזוהה עם בתי קטנים וישנים טלאים טלאים שהוקמו באמצע שנות ה-40 ע”י אנשי “נווה עובד”. יש הקוראים לה סידני עלי על שם המסגד ההיסטורי שצופה לים מקצה הרכס ויש הקוראים לה אפולוניה על שם הגן הלאומי המתפרס על הרכס הצפוני ונשפך לים. אבל עבור דודו ביטון השייפר, הגולש, האמן והבעלים של Seadny Surfboards – נוף ים (שמה הרשמי של השכונה) היא הכי קליפורניה בישראל.

תמיד אפשר לראות מישהו או מישהי יחפים על סקייטבורד בדרך מ… או ל…, דייג עם חכה ורובה בדרך למים לצלילה חופשית בתקווה להוציא איזה לוקוס עסיסי, גולש הולך ברגל עם הגלשן בדרך לסשן, ובעיקר לא משנה מתי, אפשר לעצום את העיינים לשואף אוויר לחזה ומיד להתמלא בריח מלוח עם חתימה ברורה של ים – של חופש!

המקום הזה ממש קטן ועדיין יצאו ממנו חלק מהגולשים הכי טובים שהיו בישראל וללא ספק דודו הוא אחד מהם. לדודו הסתבר מהר מאד שגלישה בישבלו זה הרבה יותר מספורט, זאת דרך חיים.

דודו: אז מה שיש לי להגיד לכם?

Seadny Surfboards המותג נולד עוד הרבה לפני שאני הבנתי שהיעוד שלי בחיים הוא לעצב גלשנים. כל חיי עסקתי ביצירה ועבודה בידיים, ציור, פיסול, עבודות בעץ, מתכת, בטון, נירוסטה, חימר ועוד מגוון רחב של חומרים. תמיד חיפשתי את העיצוב, והיצירה. לקחת משהו בוסרי ובתולי כמו רעיון ומחשבה ולהגשים אותו, להביא אותו למימוש חומרי ותוצר סופי.

את גלשן הראשון יצרתי בגיל 12, עקב מחסור בגלשנים המותאמים לילדים קטנים אז. בשנות ה-80 הגלשנים היו גדולים מאד והרגשתי שאני צריך משהו שיתאים למידות שלי בכדי שאוכל ל’רסק’ איתו את המים כמו שצריך. אז לקחתי גלשן ישן ועיצבתי אותו מחדש: הקטנתי, שייפתי, קצת פוליאסטר ויצרתי מתוכו גלשן חדש. שם היה הניצוץ הראשון שלי לעולם ה-Shape, אבל היו לי תוכניות אחרות להפוך להיות גולש מקצוען ואת כול כולי השקעתי בגלישה. יום יום , חורף, קיץ, תחרויות בארץ ובחו”ל, עד שהגעתי לגיל שהבנתי שהתנאים בארץ לא מאפשרים לשמור על רמה גבוהה ולהשתפר בהתאם לעולם.  אני חייב לציין כי הרמה בישראל יחסית לכמות הגלים שיש כאן היא פנומנאלית ואין לי ספק שאם היו כאן גלים לפחות כמו באירופה אז הגולשים הישראלים היו ברמה עולמית.

תמיד רציתי לבנות ולעצב גלשנים, זה ממש בער בתוכי, אבל לחיים יש תוכניות קצת אחרות לפעמים, ולא תמיד קל להקשיב לקול הקטן שצועק. בכל פעם שזה התפרץ הייתי צריך להשתיק את זה, כדי לנסות ולחיות חיים “נורמליים”. עבדתי בעבודה שהתפרנסתי בה בכבוד ויצרתי המון . במסגרת עבודות העץ, מצאתי את עצמי בונה שולחנות בצורת TWINFIN , בר בצורת “לונגבורד” וכו’… עכשיו נשאלת השאלה איך להגיד לאשתך “תשמעי אני רוצה ללכת עם החלום, האהבה, ולהתחיל לבנות/לייצר גלשנים” שיש לך 2 ילדות קטנות בבית..?! אשתי שתחייה, החליטה ללכת אי וביחד החלטנו שזה הכול או כלום!

Seadny Surfboards בעייני זה מותג של גלשנים באיכות הגבוהה ביותר ללא פשרות, מיוצרים בארץ, ברמה של המותגים הגדולים בעולם. מהחומרים והאיבזור הכי טובים שניתן למצוא היום בשוק: קצפים של חברת Arctic, בתי חרב של FCSII וחיזוקים לגלשן -RAIL PATCH המיוצרים עבורנו בהזמנה אישית. כל גלשן מותאם בצורה אופטימאלית לגולש: במידות הגלשן ביחס למשקלו וגובהו, רמתו, תנאי הים, סגנון הגלישה שלו, מה שהוא מחפש מהגלשן ולאן הוא רוצה לקחת את הביצועים שלו. מאז שיש מותגים גדולים הקשר בין הגולש ל-Shaper קצת נעלם ואני חושב שזה הזמן להחזיר אותו ובגדול. זה יכול לתרום המון לרמת הגלישה ובעיקר להנאה ממנה. אני חושב הרבה על השייפ ועל האדם שהזמין אותו לפני שאני מתחיל ליצור. השאיפה שלי היא לראות גולשים יוצאים מהמים בעניים בורקות מהחוויה של הגלשן שהכנתי במיוחד עבורם, גולשים במהירות גבוהה יותר, נכנסים לגל יותר בקלות ובעיקר מפרקים את הים בביצועים ראדיקליים שיעיפו טונות של מים מהגל:)
אני רואה את סידני כבית לגולשים, אני הכי קרוב לים שאפשר ולכן, לעדכן ולהתעדכן יהיה הא’ ב’ של המקום.
כל גלשן זה משהו אחר, כמו כלי נגינה, כל אחד מוציא צליל אחר, ולכן כבר מהיום הראשון של העבודה דאגתי להציע מגוון רחב מאד של דגמים המתאימים לכל סוג של גל, בסטנדרטים הגבוהיים ביותר המקובלים היום בענף בעולם.

Seadny Surfboards מסמל עבורי חלום שהתגשם, האהבה הכי גדולה שלי שמתחברת עם הרצון להעניק את ההרגשה והתשוקה שלי לגלישה לשאר הגולשים. השירות שלי הוא הטבע שלי, אני איש של אנשים, אוהב לעזור ולתת עצה.

סידני עלי זו חצר ילדותי, שם נולדתי, גדלתי ותמיד היתה בית בשבילי. ביליתי בים ובגלישה יותר מכל מקום אחר במהלך היום וחיי בכלל. זה היה מתבקש להחזיר לסידני עלי באותו המטבע ולקרוא לעסק שלי על שם המקום שנתן לי כ”כ הרבה אושר בחיים.